Muuseumiüül om aigu

Muuseumiöö toimub sel aastal 16. mail, mil Eesti muuseumid avavad oma uksed tasuta õhtul kell 18:00, teemaks valiti “Öös on aega”. See kutsub külastajaid sel ööl mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Aega on inimestel on justkui järjest vähem, aga teisest küljest peaks meil kõigil ometi sama palju aega olema ehk 24 tundi ööpäevas. Või kas see ikka on nii? Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb, kuhu aeg kaob ja millises ajas me üldse elame? Inimeste kohta öeldakse “oma aja laps” ja kõigel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, sõjaaeg ja rahuaeg, õitseaeg ja uneaeg. Kuidas mõõdetakse aega poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt?


“Muuseumidel on ajaga eriti palju pistmist, sest eks tegelevad muuseumid ju suuresti just nimelt ühe või teise hetke hoidmise, uurimise ja näitamisega. Võimalik, et muuseumid ongi kõige suuremad ajaeksperdid, nii et selle aasta programm tõotab tulla ühtviisi põnev nii kunsti-, spordi-, loodus- kui ka tehnoloogiamuuseumites. Ja on ju tore, kui keegi ütleb, et jah, päeval on kiire, aga ÖÖSEL on AEGA,” rääkis muuseumiöö programmijuht Vivian Siirman.


Kuna Muuseumiöö toimub traditsiooniliselt laupäeva õhtul, siis püüame aja maha võtta Eda Veeroja virtuaalses suitsusaunas ning nautida Vana-Võromaa kultuuri.


Võrokeeline ütelüs “Aigu om” näütäs vällä võrokõisilõ esiumast elo- ja aotundmist: pia ei olõma kõik aig kipõ, aigu tulõ võtta ja sõs jakkus tedä kõge jaos, milles vaia.

Kell 18:00 giidiga jalutuskäik Räpina mõisapargis,
Kell 18:50 esinevad Anu Tuviku võimlejad
Kell 19:00 simman Vastseliina segarahvatantsurühmaga Kullerid, juhendaja Inga Leelanss
Kell 19:30 tutvustab Eda Veeroja suidsusanna kombit ja uskmisi.
Kell 21:00 esineb laulude ja luuletustega Jan Rahman
Kell 22:00 öine muuseumituur giidiga

Comments are closed.