Ootame Teid neljapäeval, 8. novembril 2018 kell 13-15
Räpina Koduloo- ja Aiandusmuuseumi näituse avamisele
“Meie Aadu
ehk Räpina Leivakombinaat Vol. 2″
Adam Tukiainen sündis 7. oktoobril 1936 Ingerimaal Kupanitsa kihelkonnas Orava külas. Peres oli viis poega, Adam kõige noorem. Ingerlaste käekäiku on oluliselt mõjutanud Põhjasõja-järgne Vene-Rootsi piir Karjala maakitsusel, mis lahutas nad teistest idasoomlastest. Möödus 200 aastat, enne kui ingerlastele tunda anti, et nad viibivad võõrastena põlistel vene aladel.
Et pääseda nõukogude võimu repressioonidest ja küüditamisest, õnnestus ema Katril põgeneda lastega Soome Vabariiki Hartolasse. Kuid peagi saatis Soome ingerlased Nõukogude Liitu, Tukiainenid küüditati 1944. aastal Novgorodi oblasti Valdai rajooni. Pereisa, kelle nimi oli samuti Adam, jäi kadunuks sõjas, ema Katri jõudis 1946. aastal kolme pojaga Võrumaale. Kaks vanemat poega saadeti Siberi vangilaagrisse selle eest, et olid ingerlased.
1953. aasta kevadel tuli Adam Tukianen koos emaga Räpinasse ja samal aastal algas tema töömehetee Räpina Tarbijate Kooperatiivis raamatupidaja õpilasena. Sügisel asus ta õppima ETKVL Kooperatiivkaubanduse Kooli, mille lõpetas aasta pärast. Järgnes töötamine Räpina Tarbijate Kooperatiivis raamatupidajana, kaubalao juhatajana, osakonnajuhatajana. Keskerihariduse omandas Tukianen Tallinna Riikliku ja Kooperatiivkaubanduse Tehnikumis kaugõppe teel. Tehnikumis kohtus ta nägusa Räpina neiuga, Oskar-Johannes Terepingi tütre Tiiuga, kellega 1962. aasta kevadel leivad ühte kappi pandi.
Adam Tukianen töötas kooperatiivi juhatuse esimehe asetäitjana alates 1968. aastast ning 1981. aasta aprillist oli ta Räpina Leivakombinaadi direktor. Kõigil ametikohtadel suhtus ta oma tööülesannetesse suure vastutustundega ja tulevikku vaadates. Kaubanduskooli lõputunnistusel oli majanduse planeerimise ja analüüsi õppeaine hindeks „väga hea“.
Tukiaineni juhtimisel rekonstrueeriti leivakombinaati pidevalt. Viimasteks suuremateks ettevõtmisteks jäid kauplus-pizzabaari ehitus ja leivakombinaadi gasifitseerimine. Tema abiga on tänavaid asfalteeritud, tänavavalgustust ja gaasitrasse ehitatud.
Leivategu on eesti kultuuri vääramatu osa ning leib ja selle tegija on alati au sees olnud. Kogu Põlvamaa mäletab, millist maitsvat leiba-saia küpsetati Adam Tukianeni poolt uuendatud leivakombinaadis.
Kuigi mesilasi pidada pole kaugeltki meelakkumine, pühendas Tukianen oma vaba aja just sellele tegevusele, tütred Maret ja Piret abiks vurritamisel.
Ingerisoomlasena taotles Tukiainen Eesti Vabariigi kodakondsust. Adam Tukianen valiti Eesti Kongressi sõnaõiguslikuks liikmeks. [Eesti Kongress oli rahvaalgatuse korras 24. veebruaril 1990 valitud Eesti õigusjärgsete kodanike esinduskogu. Kongressi esimene istungjärk toimus 11.–12. märtsil 1990 Estonia kontserdisaalis. Algkoosseisu kuulus 499 hääleõiguslikku liiget ja 43 Eesti Vabariigi kodakondsuse taotlejate seast valitud sõnaõiguslikku liiget.]