Meeri Zirnaski 90. sünniaastapäev

 

 

21. mail saanuks 90aastaseks Meeri Zirnask (Villberg) /21.05.1928 – 12.05.2006/, kauane Räpina keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja ning võrkpallitreener.

Meeri sündis 1928. aastal Tallinna lähedal Ääsmäel, kus tema isa Juhan oli koolmeistriks ning juhatas külakoore. Isa haigestus ja suri, kui Meeri oli seitsmeaastane. Neli last üles kasvatanud ema Leena aga tähistas ära ka oma 99nda sünnipäeva.

Koolis käis Meeri Ääsmäel, hiljem Tallinnas Nõmme gümnaasiumis. Õppis kinomehaanikuks. Mõnda aega töötas Tallinna esinduskinos Helios – kuni sai soovituse kurgumandlite ravimiseks elukeskkonda vahetada.

Nii jõudis ta 1949. aastal Räpina Aiandustehnikumi. Lõpetas kooli ja abiellus oma treeneri, tuntud kergejõustiklase, aianduskooli õpetaja ning Räpina valla aukodaniku (2011) Ülo Zirnaskiga (12.02.1927 – 24.05.2017).
Peagi sündisid tütar Tiiu (1954) ning pojad Tõnu (1955) ja Villu (1966).

Tallinnas oli Meeri käinud “Kalevi” võrkpallitreeningutel. Räpinast kutsuti ta juba õpilasena Võrumaa naiskonda, aga ka ENSV maanoorte koondisesse.

Kahel korral (1952 Simerfoopolis ja 1953 Odessas, kaptenina) võitis Meeri nii kuldmedali NSVL maanoorte meistrivõistlustel.

Paar aastat töötas Meeri aiandustehnikumis brigadiri ja spordiõpetajana, 1956-1975 aga Räpina keskkoolis. Andis kehalist kasvatust, juhatas raamatukogu. Ja treenis oma võrkpallurid Eesti koolinoorte paremikku.

Hiljem, Räpina metsmajandis töötades spordimetoodikuna, tegi ta direktor Valdek Küti sõnul “nullist sada protsenti”, iseäranis kuna tõi spordi juurde ka vanemaid inimesi, keda see seni ei tõmmanud.

Meeri oli ka Räpina naisansambli asutajaliige ning laulis sega- ja naiskooris kuni haigestumiseni.

1949. aastal levitas Meeri pilte Tallinna lähedal Pääsküla jaamas seisnud küüditatute rongist, mida oli ise salaja pildistanud. Nii sattus ta ENSV julgeolekuorganite jälgimise alla.

Aiandustehnikumis keeldus Meeri astumast komsomoli. Ta jäeti välja heitmata ainult kui hea sportlane, keda kool vajas.

Taasiseseisvumise ajal oli Meeri üks tegusamaid nn kodanike komiteede kaudu Eesti kodanike registreerijaid Räpina kihelkonnas. Eesti Kongressi valimiste kohalik jaoskond asus just tema kodus.

Hoogsaks jäi ta kuni lõpuni. Viskas koduõuel reha käest, haaras palli
– ja koos lapselapsega Räpinas suvitanud sõbrannal tuligi hakata 70aastaselt Meerilt tõsteid õppima. Hopp!

Mart Zirnask, lapselaps
__________________________________

Comments are closed.