Tõnu Zirnaski VI mälestusturniir võrkpallis

Tõnu Zirnaski VI mälestusturniir võrkpallis noortele
toimub laupäeval,  11. veebruaril 2017 algusega kell 11.00 (avamine kell 10.30)
Põlvas, Mesikäpa hallis.
Mälestusturniiri korraldab Tõnu Zirnaski perekond.

*******************

Tõnu Zirnask (5.12.1955 ‐ 14.11.2010) oli Räpinas sündinud ja koolis käinud ehitusinsener ja võrkpallur.

Tõnu oli spordiperekonna laps. Ema Meeri ja isa Ülo õpetasid kehalist kasvatust ning olid omal ajal ise osalenud üleliidulistel võrkpallivõistlustel. Ülo Zirnask oli 1950ndate algul Eesti nimekamaid kõrgushüppajaid.  Nende vedamisel moodustati võrkpallirühm, millega liitus ka 13aastane Tõnu.

1972. aastal pääses heade eeldustega poiss sealt ENSV noortekoondisesse – väga tugevasse koosseisu, mis tunnistas NSV Liidu võistlustel ainult auhinnalisi kohti. Nii ka nüüd: koolinoorte spartakiaadil Kiievis võideti samal aastal hõbemedal.

Põhikooli lõpetanud Tõnu seadis sammud Tallinna Spordiinternaatkooli (praegune Audentes), aga juba nädal hiljem (!) tuli omal valikul Räpinasse tagasi, sest “internaadielu ei istunud”. Trenni hakkas ta sõitma Võru spordikooli.

Pärast keskkooli astus Tõnu Tallinna Polütehnilise Instituudi, praegune Tehnikaülikool, ehitusteaduskonda ning mängis kaasa “Tipi” koondises. Meeskonnaga, kuhu kuulus mitu Eesti koondislast ja ka hilisem olümpiavõitja Viljar Loor, jõuti Eesti karikavõistluste finaali.

Ülikooli järel tuli Tõnu tagasi kodukanti – Põlvasse. ta töötas aastaid Põlva MEKis, hiljem lõi väikese projekteerimisbüroo. Tema tööde hulgas on näiteks Mammaste suusakeskus ja Veriora noortekeskus.

Ka võrkpall ei jäänud katki: 1995. aastal loodi võrkpalliklubi Volly, mille president oli Tõnu kuni viimase ajani. Ta on järjepanu olnud maakonna parim ja vähemalt korra ka populaarseim võrkpallur ning tunnustatud kohtunik. Aastal 2007 võitis ta hõbemedali veteranide Euroopa meistrivõistlustel Kreekas.

Paralleelselt võrkpalliga mängis hea hüppe ja viskega Tõnu aastaid korvpalli, läbis viis Tartu maratoni, püstitas Räpina ÜG kettaheiterekordi, mis peagi saab 40 aastat vanaks… jne. Ent juba noorpõlves segas treeninguid kõrge vererõhk. Tema ema Meeri on arvanud, et “päris tipp” jäi ehk võrkpallurina selle tõttu saavutamata. Tõnu oli kiire, korraliku tehnikaga ja intelligentne, aga ülisuurt koormust organism siiski lihtsalt ei talunud.

1980. aastal abiellus Tõnu paar kursust noorema ülikoolikaaslase Lainega, peagi sündisid tütar Kadri ja poeg Mart.

Sügisel 2007, veidi pärast veteranide EM-tiitli võitmist, avastati Tõnu õlal melanoom, mis laienes ajusse. Tugeva füüsisega, optimistlik ja humoorikas Tõnu taastus mitmest karmist operatsioonist, kuni lahkus meie hulgast 2010. aasta isedepäeval. Sooja südamega head meest meenutavad lähedased ja palju sõpru.

Mart Zirnask

 

Comments are closed.