Aita Neemre kingitus Eestile

Aianduskooli katseaia vastas üle jõe elab Aita Neemre, endine Keskkonnaameti looduskaitse spetsialist. Kevadel liitus ta Eesti Taimekasvatuse Instituudi algatatud projektiga “100 teraviljapeenart” Eesti 100. juubeli auks. Kingitusena rajatakse 100 peenart kodumaiste tera- ja kaunviljasortidega, mis õpetab nii külvajaid kui külalisi tundma erinevaid põllukultuure ning mõistma, kuidas tuleb toit meie lauale.

Osalejatele saadeti instituudist seemned, Aita valis oma põllulapile suvinisusordid ’Hiie’ ja ’Voore’, odrasordid ’Anni’ ja ’Maali’ ning kaerasordi ’Kalle’ ja hakkas tegutsema. Külviala polnud suur – iga sorti viis ruutmeetrit. Terve suve toimetas perenaine ja jälgis vilja kasvamist ning pea loomist. Augusti alguseks jõudsid viljad vahaküpsuse faasi, aga varesed lendasid kohe kohale ja asusid agaralt vilja kallale. Nad ründasid eriti otra ja jõudsid kolmandiku ära rüüstata.

Aita otsis välja sirbi ja põimis esiemade kombel vilja ning sidus vihkudesse. Rukkimaarjapäevaks olid viljavihud enamvähem kuivanud ja sellel ilusal hommikul saabus Aita Neemre oma kingitust Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks Räpina Koduloo- ja Aiandusmuuseumile üle andma. Oleme tänulikud, et valik langes meile. Tulge uudistama!

Comments are closed.