Muuseumiöö 2017

Üks kord aastas, laupäevasel maiõhtul, avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta, et tähistada üleeuroopalist muuseumiööd.
See on muuseumide pidupäev ja aasta tähtsündmus.
Tänavu toimub muuseumiöö 20. mail.

Ajakava:

Kell 18:00
Kalla Urmase loeng “Schmalz, Väisanen ja Pilli-Rein”
Liinatsuraq laulvaq
Sille Ilves viiulil ja Martin Leamon kitarril mängivad Pilli-Reinu lugusid.

Kuna Pilli-Reinul on kõik tantsulood – polka, valss, labajalg jne loodame rahvast koguni tantsima panna. “Ja nigunii olõssi naisterahvide viiolimäng hää vaheldus Liinats’urrõ laalulõ,” kirjutab Kalla Urmas.

Kell 19:30 Ringkäik muuseumis ja kogu Sillapää lossis, giid Toivo Lees.

Kell 20:00 Muuseumiöö jätkub tantsu ja tralliga. 
Tantsule kutsuvad Raul Roosiväli lõõtsaga ja Kalle Vassila kandlega.
Kaasa löövad Anu Tuviku võimlejad ja Hele Aia rahvatantsijad.

Kell 22:30 üllatusesinejad

 

**************************

Ajaleht “Võru Teataja” nr 130, 11. november 1935 annab teada, et tuntud Pilli-Rein on surnud:

“Neil päevil suri Võrumaal, Räpina vallas 74 aasta vanaduses eesti rahvamuusikamees ja pulmamees Peeter Ruusar, hüüdnimega Pilli-Rein. Kadunu oli laiemalt tuntud oma rohkete ja lõbusate eesti rahvamängutükkidega ja lauludega. Tema muusika instrumendiks oli viiul, mängis ka harmooniumil. Esines mitmel pool pidudel vana eesti rahvamuusika ettekannetega. Enne iseseisvusaega esines ühes teiste vanemate muusikameestega Tallinnas ja teistes kodumaa linnades vana eesti rahvamuusikaga. Tol ajal kirjutati ka palju tema mängutükkidest üles.

Ümbruskonnas oli ta saanud kuulsaks ülilõbusa pulmapillimehena ja naljamehena. Veel keskeas, aastat 30 tagasi, oli ta otsitud pillimees. Mitmete kümnete verstade tagant sõideti Reinule järele ja viidi pulma. Polnud üldse mõeldav pulmapidu ilma Pilli-Reinuta. Üldse oli kadunud muusikamees osa võtnud eluaja kestes 1000 pulmapeost Võru- ja Tartumaal. Pulma pillimehena esines ta veel igasuguste naljanumbritega, mis ülendasid tublisti tuju. Veel nüüdki on tema naljad ja vembud maal ahvatlenud paljusid järele tegema ja mõnel pool kujunenud pulmakombeiks.

Peeter Ruusar oli vallaline, elukutselt rätsep, sündinud 14. detsembril 1861. a. Elas vanapoisina oma vanadusepäevad venna talus.”

Comments are closed.